Za nami VI zjazd, ósmej edycji Akademii Dziecięcej.  W minioną sobotę (24 marca br.) w ławach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu ponownie zasiedli mali studenci. Tym razem dla żaków przygotowano bardzo intrygujący i ciekawy wykład mgr Doroty Pawłowskiej pt. „Prawda czy fałsz”. W dniu tym, dzieci wzięły również udział w dwóch warsztatach: „Z biegiem Wisły” i „GeoGebra”.

Prawda czy fałsz to temat wykładu poświęconego złudzeniom optycznym. Temat złudzeń optycznych fascynuje wiele osób. Złudzenia optyczne ( iluzje) płatają nam figle, częściej niż sobie z tego zdajemy sprawę. Na co dzień widzimy świat w sposób o wiele mniej doskonały niż nam się wydaje. Zdarza się, że widzimy obrazy statyczne wywołujące wrażenie ruchu, rzeczy, które nie istnieją. Złudzenia optyczne igrają z mózgiem. Wydaje nam się, że patrzymy coś, co w rzeczywistości przedstawia zupełnie inną rzecz. Dlaczego? Jak to się dzieje? Jakie są tego przykłady ? O tym dowiedzieli się i zobaczyli mali studenci.

Podczas  warsztatów ,, Z biegiem Wisły” uczestnicy akademii nabywali wiedzę na temat ,,królowej polskich rzek”, tworzyli instrukcję dla robotów  Dash i Dot  w aplikacji Blockly,  jak też zdobywali umiejętność w pracy grupowej. Najwięcej satysfakcji mieli w momencie, kiedy roboty pokonywały  zaprogramowaną trasę. Zajęcia poprowadzili mgr Mateusz Paradowski oraz mgr Anna Szeląg.

GeoGebra to oprogramowanie matematyczne, które zostało wykorzystane na zajęciach warsztatowych z mgr inż. Dorotą Żarek. Mali studenci  manipulując tanami ( 7 figur geometrycznych) tangramu( chińska łamigłówka znana około 3000l)  na ekranie komputera układali różnorodne postacie ludzi, zwierząt i przedmiotów.

Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały czekoladowe zajączki wraz z życzeniami świątecznymi.

Akademia na YouTube