IV Zjazd Uniwersytetu Młodego Odkrywcy 2016/2017


20 maja 2017 r. w siedzibie PWSZ w Elblągu przy al. Grunwaldzkiej odbył się VIII Zjazd Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu, która od lutego br. realizuje ministerialny program Uniwersytet Młodego Odkrywcy.

Podczas wykładu dr Agata Rychter próbowała odpowiedzieć na pytanie: "Czy warto poznać Żuławy Wiślane?". Dzieci uczyły się położenia regionu Żuław na mapie Polski, poznali dawnych mieszkańców Żuław i dowiedzieli się jakie mieli zwyczaje. Po tych zajęciach dzieci z pewnością będą mogły rozpoznać charakterystyczne budynki i budowle charakterystyczne dla tego regionu. Poznając walory przyrodnicze Żuław, mali studenci dowiedzieli się również jak cudownie można spędzić tam wolny czas, ostatecznie uznając, że warto poznać Żuławy Wiślane, stanowiące ich najbliższe otoczenie.

Na warsztatach prowadzonych przez dr inż. Tomasza Winnickiego mali studenci dowiedzieli się "O czym opowiadają stare przedmioty". Wykładowca zaprezentował słuchaczom stare, często zapomniane przedmioty i narzędzia. Podczas swojej prezentacji dr Winnicki zdradził studentom jakie zastosowanie miały, czasami dziwnie wyglądające, urządzenia.

Podczas prezentacji multimedialnej w laboratorium budowlanym mgr inż. Hanny Mierzejewskiej dzieci poznały niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne budynków i budowli na całym świecie. Następnie, po krótkim wprowadzeniu na temat betonu, jego składu i sposobu produkcji, studenci w profesjonalnych kaskach inżynierskich przystąpiły do części praktycznej. Przy wykorzystaniu kielni i szpachelek sami przygotowywali próbki betonowe, a następnie wykonywali próby wytrzymałościowe przy zastosowaniu prasy hydraulicznej oraz sklerometru. Można przypuszczać, że po tak ciekawych warsztatach w głowach choćby kilku małych budowlańców zrodziła się  wizja wykonywania zawodu inżyniera w przyszłości.

Podczas tego zjazdu został ponadto podsumowany konkurs rysunkowy. Wzięło w nim udział 17 studentów. I miejsce zdobył Marcel Włóczkowski, II Julia Dziemidowicz, a III Kinga Zawada. Pozostali studenci zostali wyróżnieni. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Akademia na YouTube