III Zjazd Akademii Dziecięcej 2018/2019


W miłej, przedświątecznej atmosferze upłynął III zjazd Akademii Dziecięcej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. 15 grudnia br. tradycyjnie dzieci wzięły udział w wykładzie oraz dwóch warsztatach. Tym razem dla młodych studentów przygotowano prelekcję pt. „Narodziny liczby”, którą wygłosiła i zajęcia warsztatowe z programowania robotów oraz nauki o języku i kulturze tureckiej.

 

Wykład „NARODZINY LICZBY” opowiadał o początkach istnienia człowieka i jego chęci poznania otaczającego go świata. Ludzie w różnych zakątkach ziemi, na różnych kontynentach poznawali, przekształcali i wykorzystywali otaczającą ich przyrodę tak, aby żyło im się lepiej. W trakcie tych przeobrażeń narodziła się liczba, a wraz z nią matematyka. Liczba i liczenie na trwale weszło w nasze życie. Nie możemy sobie wyobrazić dorosłego człowieka nie umiejącego liczyć. A jednak był taki czas, kiedy ludzie nie umieli liczyć, mierzyć,... . A przecież myśliwi chcieli wiedzieć ile mamutów zabili, rybacy – ile ryb złowili, a pasterze – czy nie zginęła im jakaś owca? Zatem, jak sobie radzili? Jak stopniowo poznawali liczby? Jak rodziły się działania i zasady liczenia? O tym opowiadał wykład.

 

Podczas warsztatów pt. „Sterowanie robotami programowalnymi”, uczestnicy Akademii Dziecięcej PWSZ  mieli możliwość zapoznania się z robotami Photon. Dzięki nim poznawali podstawy robotyki oraz programowania. Uczestnicy poznali jednoelementowego, programowalnego robota Photon. Wytyczali trasę jazdy robota, układali algorytm zawierający instrukcje kierunkowe. Zastosowane na warsztatach urządzenia mobilne (tablety - do pracy z robotami) pozwoliły dzieciom zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami z dziedziny robotyki, stosowanymi na co dzień w nauce uczniów szkół podstawowych i średnich Robot Photon posiada 5 trybów pracy. Dzieci tworzyły różne warianty kodu oparte o synchronizację oraz pojęcia edukacji matematycznej.  Roboty Photon posiadają wiele wbudowanych czujników, z których czujniki dotyku i dźwięku były oprogramowywane przez uczestników Akademii. Dzięki zastosowanym metodom pracy w zespołach, każdy uczestnik miał możliwość wzięcia aktywnego  udziału w pracy z Photonem. Podsumowaniem warsztatu było programowanie tańca synchronicznego robota, zawierającego wcześniej poznane instrukcje. Dzięki zajęciom Akademii Dziecięcej dzieci mogły wyruszyć w przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Była to za równo świetna zabawa jak i doskonała lekcja logicznego myślenia.

 

"Czy języki obce są trudne?" O tym mogły przekonać się dzieci na zajęciach, w których uczestniczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbywający studia w Elblągu, realizujący wymianę studencką w ramach europejskiego Programu Erasmus+. Dzieci przywitały się z pięcioma Turczynkami, poznały ich egzotycznie brzmiące imiona, a także nauczyły się witać i przedstawiać w języku tureckim. Ponadto, obejrzały krótki film i prezentację ze zdjęciami obrazującymi życie i kulturę Turcji, tradycyjne tańce i stroje, kuchnię turecką. Słuchacze dowiedzieli się, co się kryje pod znanym hasłem „oko proroka”. Studentki nauczyły dzieci kroków tradycyjnego tańca tureckiego. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe karty z powitaniem w języku tureckim, gdzie musiały podpisać się swoim imieniem  (Merhaba! Benim adim.. – Cześć! Nazywam się…).

Akademia na YouTube