Inauguracja Uniwersytetu Młodego Odkrywcy


25 lutego 2017 roku w elbląskiej PWSZ odbyła się Inauguracja projektu, którego celem jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. W ramach inauguracyjnego zjazdu mali studenci uczestniczyli we wspólnym wykładzie dr Lidii Nawrockiej pt. „W poszukiwaniu Wielkiej Piątki” oraz wzięli udział w warsztatach pt. „Czy kynoterapia jest potrzebna? mgr Joanny Kijowskiej-Lasek oraz „Magia fizyki”, które poprowadził dr inż. Stanisław Kwitnewski.   

Wykład miał na celu zapoznanie małych studentów z przyrodą afrykańskiej dżungli oraz ze zwyczajami plemion afrykańskich. Słuchacze poznali florę i faunę Kenii, a także specyfikę kenijskich Plemion. Dzieci wysłuchały przygód z afrykańskiej dżungli i wzięły udział w pokazie ozdób i tańców masajskich.

W ramach warsztatów "Magia Fizyki” mali studenci odkrywali zjawiska fizyczne poprzez eksperymentowanie. Uczestnicy wytwarzali płomień za pomocą wyładowań elektrycznych w cewce Ruhmkorffa, próbowali swoich sił, aby rozłączyć półkule magdeburskie, mogli również naładować elektrycznie swoje ciała za pomocą generatora wysokich napięć, a następnie strzelać piorunami w innych uczestników. Za pomocą lampy UV dzieci poszukiwały osoby, która spowodowała zniknięcie małej kuleczki ze szkatułki. Młodzi naukowcy mogli przekonać się jak ciężko jest pozbyć się małej piłeczki umieszczonej w lejku. Na koniec za pomocą generatora akustycznego naukowcy tworzyli piękne wzory z piasku zwane "Figurami Chladiego".

Na zajęciach kynoterapii dzieci poznały misję psów terapeutycznych, dowiedziały się, że nie każdy psiak może uczestniczyć w zajęciach dla dzieci, muszą one skończyć specjalne szkolenie oraz corocznie zdawać egzamin. Wspólnie z psiakami dzieci bawiły się i ćwiczyły, pokonywały przeszkody, tunel, układały dla psów łamigłówki, ćwiczyliśmy też rzuty na odległość oraz rzuty do celu, którym był psi pysk. Na koniec odbył się pokaz psich sztuczek.

Akademia na YouTube