IV Zjazd Akademii Dziecięcej 2017/2018


W miniony weekend (20 stycznia br.) odbył się IV zjazd Akademii Dziecięcej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Tym razem dla małych studentów wykład przygotowała mgr Dorota Pawłowska, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób rozszyfrowała fascynujące i jak się by mogło wydawać niezwykle trudne „tajemnice szyfrowania”. Oprócz prelekcji, w dniu tym dzieci również  wzięły udział w dwóch zajęciach warsztatowych: sposób przygotowania i przeprowadzenia prezentacji multimedialnej przybliżył młodym żakom mgr Bartosz Kalisz, natomiast o możliwościach domowego laboratorium kosmetycznego opowiedziała mgr Katarzyna Szfemińska.

 

Prezentacje multimedialne

W historii Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu po raz pierwszy odbyły się laboratoria komputerowe z przygotowania i prowadzenia prezentacji multimedialnych. Zajęcia odbyły się w czterech licznych grupach. Młodzi - studentki i studenci Akademii Dziecięcej, najpierw z uwagą wysłuchali zasad przygotowania i sposobu prowadzenia prezentacji. Po takim wstępie, początkowo niepewnie a później z zapałem, samodzielnie (przy niewielkiej pomocy technicznej) przygotowywali prezentacje na komputerach. Tematyka prezentacji związana była z indywidualnymi zainteresowaniami. Skala tych zainteresowań była różnorodna. Przeważały zwierzęta - głównie koty i psy, ale również można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy o astronomii, chemii i koniach. Inne obszary pasji dotyczyły piłki nożnej i gier komputerowych, a także nie zabrakło postaci z bajek. Przygotowanie prezentacji na komputerach było pierwszym etapem laboratoriów. Drugi natomiast dotyczył samodzielnego wystąpienia przed grupą i opowiedzenia o swoich zainteresowaniach z wykorzystaniem przygotowanej prezentacji. Początkowo adepci Akademii Dziecięcej z obawą i nieśmiałością odnosili się do wystąpienia publicznego. Jednak gdy pojawił się pierwszy śmiałek, reszta dzieci równie chętnie zaczęła występować. Niestety nie wszyscy zdążyli z uwagi na ograniczony czas, a ci którzy początkowo obawiali się stanąć przed całą grupą żałowali tego, że szansa ta minęła i czas iść na kolejne zajęcia.

 

Domowe laboratorium kosmetyczne

Mali studenci podczas warsztatów poznali proste sposoby na zdrową pielęgnację skóry  oraz przepisy na naturalne kosmetyki. Dowiedzieli się jak wykorzystywać produkty, które mają w swoich domach i skąd brać potrzebne składniki. Przekonali się, że przygotowanie prostego peelingu czy domowej maseczki jest dziecinnie proste.  Każdy uczestnik warsztatów wykonał samodzielnie skomponowany kosmetyk, który stanowił doskonały upominek dla bliskiej osoby – Babci i Dziadka (z okazji ich święta).I

 

 

Tajemnice szyfrowania

W czasie zajęć dzieci miały okazję zapoznać się różnymi technikami kodowania tekstów. Sposobów szyfrowania jest wiele, jedne są bardziej szczegółowe i skomplikowane inne prostsze. Mali studenci poznali tajniki kodów obrazkowych, przestawnych oraz popularnych alfabetów szyfrujących czyli alfabetu Morse'a oraz alfabetu flagowego. Dzielnie odczytywali zakodowane hasła. Nie straszne im były szyfry Cezara, Polibiusza czy kodowanie tekstu. Duży entuzjazm wywołał też atrament symaptyczny, który jest niewidoczny dla oka, ale po ogrzaniu papieru pokazuje tekst czy rysunek w całej okazałości. Dzieci miło spędziły czas na rozwiązywaniu tajemnic szyfrowania.

Akademia na YouTube