Kim była Kasjopeja i dlaczego na niebie czasami wisi głową w dół? Czym jest Trójkąt Letni? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali, w sobotę 21 kwietnia br., studenci Akademii Dziecięcej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.  Podczas VII-go zjazdu dzieci wzięły udział w niesamowitej podróży aż do gwiazd. Podczas wykładu „Co można zobaczyć na wiosennym niebie?” mali studenci miedzy innymi dowiedzieli się, że kwiecień jest wyjątkowym miesiącem kiedy to na niebie jeszcze można obserwować gwiazdozbiory zimowe a jednocześnie powoli dostrzegać pojawiające się gwiazdozbiory okresu wiosennego i letniego. Dzieci poznały nazwy wszystkich planet w naszym układzie słonecznym, dowiedziały się, które planety są teraz widoczne gołym okiem, jakie gwiazdozbiory i asteryzmy można obejrzeć wieczorem, jak poradzić sobie z ich odnalezieniem na nocnym niebie i gdzie szukać „spadających gwiazd” z roju Lirydów. Prowadząca wykład mgr Lidia Kęska wspomniała także o fazach Księżyca i sposóbach na ich rozróżnianie.

– Fajnie jest znać nazwy planet i najjaśniejszych gwiazd, dziś pokaże mojej młodszej siostrze gdzie znajduje się wielki wóz – mówi Julia, studentka Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu.

 

Tradycyjnie, oprócz wykładu, dla małych żaków przygotowano dwa zajęcia warsztatowe: „Mały budowlaniec” oraz „Tajemnice prądu elektrycznego”.

„Mały budowlaniec”

Zajęcia z dziećmi obejmowały omówienie betonu, wykonanie mieszanki betonowej w betoniarce oraz badanie kostki betonowej.  Prowadzący warsztaty mgr inż. Bartłomiej Brzeziński, zaznajomił studentów z wszelkimi tajnikami  murowania a więc: rodzajem cegieł i przygotowaniem zaprawy murarskiej oraz procesem murowania. Z zaczynu gipsowego dzieci wykonały małe formy gipsowe.

Beton – sztuczny kamień – omówienie oraz wykonanie zaprawy betonowej z udziałem dzieci, zbadanie kostki betonowej.

Murowanie – omówienie oraz murowanie  z udziałem dzieci w małych zespołach.

Gips – wykonanie zaczynu gipsowego i odlanie małych form gipsowych.

 

 

„Tajemnice prądu elektrycznego”- to niesamowita podróż małych studentów w świat zadatkowej elektryczności. Dzieci wytwarzali płomień za pomocą wyładowań elektrycznych w cewce Ruhmkorffa. Uczestnicy mogli bez większych problemów naładować swoje ciało za pomocą generatora wysokich napięć a następnie strzelać piorunami w innych uczestników. Kolejne stanowisko to prezentacja jak prąd elektryczny zamieniany jest na dźwięk w towarzystwie tańczących płomieni. Uczestnicy przekonali się również, że świecąca świetlówka nie potrzebuje zasilania.

Zajęcia prowadził dr inż. Stanisław Kwitnewski, któremu pomagali studenci I roku  Mechaniki i Budowy Maszyn PWSZ w Elblągu

Akademia na YouTube