Nie masz pomysłu na prezent? Szukasz czegoś nowego, przy czym będzie mogła bawić się cała rodzina i przyjaciele? Chcesz oderwać kogoś od komputera lub smartfona? Nie czekaj dłużej i zdecyduj się na gry planszowe.

Jakie gry planszowe na prezent? TOP 7 najciekawszych planszówek.

Interakcja, emocje towarzyszące grze oraz wspólne spotkania na żywo to jedne z wielu rzeczy, które są wyróżnikiem tej formy rozrywki. Nie ma nic lepszego niż wieczór w gronie znajomych przy fajnej planszówce.

Jednak jak wybrać tę właściwą spośród gigantycznej ilości gier planszowych na rynku? Poniżej prezentujemy 7 najciekawszych planszówek według Macieja Pietkiewicza- elbląskiego pasjonata gier planszowych, który ma w swojej kolekcji ponad 850 tytułów gier.

1. Palec Boży

Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 45 minut
Cena: ok. 100 zł

Hit tego roku i niezła zabawa dla całej rodziny i znajomych. Niezależnie od wieku każdy będzie się przy niej świetnie bawił. Jakkolwiek śmiesznie by to nie brzmiało, w grze chodzi o pstrykanie. Wcielasz się w rolę jednego z bogów i wysyłasz swoich proroków na wyspy, aby zdobywali nowych wyznawców oraz budowali świątynie. Są one rozmieszczone na specjalnej macie dołączonej do zestawu z grą. Celem gry jest zajęcie jak najlepszych pozycji, kosztem naszych przeciwników.

2. Azul

Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 30-60 minut
Cena: ok. 140 zł

Jedna z najfajniejszych gier planszowych i zdecydowanie świetny wybór na prezent dla każdego. Przyjemne i proste zasady oraz ogromna regrywalność sprawiają, że będą do niej wracać przez wiele lat. Gwarantujemy, że nawet setna rozgrywka zapewni taką samą frajdę jakbyście grali w Azul po raz pierwszy. W dużym skrócie gra polega na układaniu płytek, jednak kryje się za tym coś więcej. Wybierz płytki od dostawców, umieść w swoim magazynie, a następnie przenieś je na ścianę pałacu, aby uzyskać jak najwięcej punktów.

3. Dixit

Liczba graczy: 3-6 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 30 minut
Cena: ok. 100 zł

Klasyka gatunku. Pomimo, że na rynku jest już od ponad 10 lat to dzięki stale ukazującym się dodatkom i oszałamiającej liczbie ponad 1000 kart ciągle zaskakuje i bawi. Rozpoczynasz grę od wybrania 6 obrazków i Twoim zadaniem jest wymyślenie do jednego z nich skojarzenia. Może to być cokolwiek, przedstawione w dowolnej formie, ograniczone tylko przez fantazję. Celem pozostałych graczy jest wybranie obrazka, który według nich jest Twoją kartą. Gra nagradza zarówno kreatywnych , jak i intrygantów. To, jak podejdziesz do gry zależy tylko od Ciebie.

4. Jednym Słowem

Liczba graczy: 3-7 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 20 minut
Cena: ok. 60 zł

Jeżeli szukasz jednej z najlepszych gier słownych, która może zapewnić godziny świetnej rozrywki, a jednocześnie pozwoli rozegrać grę w poniżej 20 minut to Jednym Słowem jest dla Ciebie. W grze losujemy hasło, którego nie znamy, a które widzi reszta graczy. Celem pozostałych jest podpowiedzenie nam jednym słowem tak abyśmy byli w stanie odgadnąć hasło. Jest jednak jeden haczyk. Jeżeli podpowiedzi się zdublują są one usuwane. Zasady wydają się proste jednak gra jest w stanie zapewnić godziny wspaniałej zabawy.

5. DECRYPTO

Liczba graczy: 3-8 osób
Wiek: od 12 lat
Czas gry: 30 minut
Cena: ok. 60 zł

DECRYPTO jest grą, która świetnie nadaje się na imprezy. Jest to idealna gra słowna do zabawy zespołowej. Rozpoczynamy poprzez podzielenie się na dwie drużyny. Następnie losujemy cztery hasła i podajemy synonimy. Naszym zadaniem jest odgadnięcie kodu, który kryje się za wylosowanymi hasłami. Zasady, które początkowo wydają się skomplikowane, tak naprawdę są bardzo łatwe do przyswojenia i gra na pewno będzie hitem każdej imprezy.

6. Dochodzenie

Liczba graczy: 4-12 osób
Wiek: od 14 lat
Czas gry: 10-30 minut
Cena: ok. 140 zł

O tej grze mówi się, że jeżeli wjedzie na stół to już nikt w nic innego nie będzie chciał grać. Prawdziwy hit i świetna planszówka do zabawy w większym gronie. Wciel się w rolę detektywa, zabójcy lub technika śledczego. Intrygi, mylenie tropów oraz niejednoznaczne ślady skutecznie potęgują atmosferę napięcia. Każdy jest podejrzany i tylko od Ciebie zależy czy sprawa zostanie rozwiązana, czy też morderca pozostanie bezkarny.

7. Miasteczka

Liczba graczy: 1-6 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 30-60 minut
Cena: ok. 130 zł

Prosta, szybka gra dla każdego, w której budujemy swoje małe miasteczko. Niech jednak ta prostota Ciebie nie zwiedzie. W grze kryją się ogromne pokłady genialnej zabawy, a ten kto zbuduje najlepsze miasto zwycięży.

Jak widzisz planszówki mogą być wspaniałym prezentem i na pewno przyniosą radość oraz ogromną ilość świetnej zabawy*.

 

Źródła:
- *powyższy artykuł powstał w oparciu o wywiad Roberta Turleja z Maciejem Pietkiewiczem- pracownikiem aleplanszówki.pl, pasjonatem gier planszowych oraz współprowadzącym Planszówkowy Zawrót Głowy w Elblągu,
- zdjęcia pochodzą z aleplanszówki.pl.

Autor:
Dariusz Trzciński


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry