Cudzoziemcy
Jak zapisać się na studia w PWSZ w Elblągu?
Nic prostszego! Wystarczy, że będziesz kierował się nastepującymi krokami:
KROK 1 - Określ na jakich zasadach zostaniesz przyjęty na studia w PWSZ w Elblągu.
KROK 2 - Prześlij nam skany wymaganych dokumentów.
KROK 3 - Poczekaj na informację od nas o wynikach rekrutacji.
KROK 1 - Zasady przyjmowania na studia cudzoziemców
Aby rozpocząć proces rekrutacji w pierwszej kolejności ustal na jakich zasadach zostaniesz przyjęty na studia w PWSZ w Elblągu:
- Na zasadach obowiązujących obywateli polskich,
- Na zasadach innych, niż obowiązujące obywateli polskich.
Do grupy pierwszej zaliczamy osoby, które:
- posiadają ważną Kartę Polaka;
- udzielono zezwolenia na pobyt stały;
- udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- udzielono zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- posiadający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej;
- korzystający z ochrony czasowej;
- cudzoziemcy, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznością, o której mowa w art. 127, art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650);
- pracownicy migrujący, będący obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także członkowie ich rodzin, jeżeli mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej i członkowie ich rodzin, posiadający prawo stałego pobytu;
- obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej i członkowie ich rodzin, posiadający środki finansowe niezbędne na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów.
Na studia pierwszego stopnia mogą być przyjęci cudzoziemcy z pominięciem zasad rekrutacji obowiązujących obywateli polskich, którzy:
- legitymują się jednym z następujących dokumentów:
a) wydanym w Rzeczypospolitej Polskiej świadectwem dojrzałości albo świadectwem dojrzałości i zaświadczeniem o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.),
b) świadectwem, innym dokumentem lub dyplomem, o których mowa w art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
c) świadectwem lub innym dokumentem wydanym za granicą przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działa, uznanymi za potwierdzające w Rzeczypospolitej Polskiej uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe zgodnie z art. 93 ust. 2 albo 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
d) świadectwem maturalnym wydanym za granicą, uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji działa instytucja wydająca świadectwo, uznanym - na podstawie przepisów o nostryfikacji świadectw - za równorzędne świadectwu dojrzałości wydanemu w Rzeczypospolitej Polskiej.
KROK 2 - Wymagane dokumenty
Ubiegając się o przyjęcie na studia w PWSZ w Elblągu prześlij nam skany następujących dokumentów (oryginały dostarczysz nam po dostaniu się na wybrany kierunek studiów):
- podanie do Rektora PWSZ w Elblągu,
- oświadczenie dotyczące statusu pobytu w Polsce,
- przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego świadectwo lub inny dokument uzyskany za granicą , uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia:
- wydane w Rzeczypospolitej Polskiej świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.),
- świadectwo, inny dokument lub dyplom, o których mowa w art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
- świadectwo lub inny dokument wydany za granicą przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działa, uznanymi za potwierdzające w Rzeczypospolitej Polskiej uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe zgodnie z art. 93 ust. 2 albo 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
- świadectwo maturalne wydane za granicą, uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji działa instytucja wydająca świadectwo, uznane - na podstawie przepisów o nostryfikacji świadectw - za równorzędne świadectwu dojrzałości wydanemu w Rzeczypospolitej Polskiej.
- polisa ubezpieczeniowa na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce, albo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego lub dokument potwierdzający przystąpienie do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia niezwłocznie po rozpoczęciu kształcenia,
- 1 fotografia 35x45 mm, zgodna z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,
- potwierdzenie znajomości języka polskiego przez rozmowę telefoniczną, Whatsapp/Skype lub poprzez przesłanie skanu certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego,
- dowód wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia w wysokości 85 zł, wnoszonej przez osobę ubiegającą się o przyjęcie na studia. Podaną kwotę należy przelać na konto:
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
ul. Wojska Polskiego 1
82-300 Elbląg
Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A. I O/Elbląg
21 1090 2617 0000 0006 5200 2942
Tytułem: "imię i nazwisko, opłata rekrutacyjna, kierunek studiów"
Czy należy nostryfikować świadectwo?
Zagraniczne świadectwa dojrzałości legalizowane są w polskich placówkach dyplomatycznych w kraju wydania tych dokumentów.
Dokumenty podlegają nostryfikacji, jeżeli zostały wystawione przez kraj, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu lub ta umowa przestała obowiązywać. Nostryfikacji dokonuje kurator oświaty odpowiedni względem miejsca zamieszkania danej osoby lub, jeżeli osoba ta nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce - kurator właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której będzie składany dokument podlegający nostryfikacji.
Dla osób podejmujących studia w PWSZ w Elblągu właściwy będzie Kurator Oświaty w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9, tel. 89 52 32 719.
Wymóg nostryfikacji:
- Białoruś - NIE (umowa dwustronna)
- Ukraina - NIE (dla „świadectw o pełnym wykształceniu średnim”)
- Rosja – TAK (wymagane apostille i zaświadczene j.n.)
Rosja - wymagane dokumenty do nostryfikacji (procedura trwa od 14 do 30 dni i jest bezpłatna):
- oryginał świadectwa (w przypadku Rosji – zalegalizowany klauzulą apostille uzyskaną we własnym kraju + zaświadczenie, że świadectwo upoważnia do wstępu na wszystkie typy wyższych uczelni i uniwersytety);
- tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego;
- wniosek do pobrania i wypełnienia na miejscu w Kuratorium Oświaty.
KROK 3 - Informacje dotyczące rekrutacji
Po zakończonym procesie rekrutacji poinformujemy Ciebie mailowo o jej wynikach.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z naszym Biurem Informacji Rekrutacyjnej pod nr tel. +48 55 629 05 54 lub e-mail: Turn on Javascript! .
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu