Walki sumo w PWSZ w Elblągu

Walki sumo w PWSZ w Elblągu

Od kilku lat w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu cyklicznie odbywają się zawody „SUMO”. Instytut Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego organizuje sparing zawodników przygotowanych przez studentów III roku Informatyki. W tym roku studenci studiów stacjonarnych do walki wystawili dwóch zawodników a studenci niestacjonarni trzech.

Zawody robotów sumo (bo o nich mowa) wzorowane są na prawdziwej japońskiej sztuce walki. Walka sumo opiera się na odpowiednich chwytach i próbach wypchnięcia przeciwnika z ringu. Prace projektowe i budowa robota trwają cały semestr.

-największą trudnością dla studentów jest sprzężenie programów z serwomechanizmami i czujnikami – mówi dr inż. Henryk Olszewski, pomysłodawca zawodów, wykładowca przedmiotu „Podstawy modelowania i programowania robotów stacjonarnych i mobilnych”. - Po za tym to czysta przyjemność - dodaje z uśmiechem.

Walka dwóch autonomicznych robotów toczy się na macie ograniczonej białym marginesem. Robot ma za zadanie samodzielnie wykryć przeciwnika i go zaatakować wykorzystując w tym celu zamontowane chwytaki. Odbywają się trzy rozgrywki, zwycięzca dwóch wygrywa. Nie obyło się bez obrażeń i rozczłonkowań ale to już taki sport.    

Zawody robotów, w szczególności walki sumo na całym świecie z roku na rok cieszą się  coraz większą popularnością, co widać w rosnącej liczbie odbywanych zawodów i stopniu zaawansowania tworzonych konstrukcji robotów.


Data publikacji: 25 stycznia 2019


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

Galerie zdjęć

wszystkie galerie